یکشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۳
صفحه نخست / اقتصاد / قیمت نفت اوپک به مرز ۲۷ دلار رسید/نفت همچنان در سراشیبی

قیمت نفت اوپک به مرز ۲۷ دلار رسید/نفت همچنان در سراشیبی

بر پایه آخرین اطلاعات واصله از بورسهای جهانی و معاملات الکترونیک نفت خام در بازارهای جهانی قیمت نفت به شرح زیر است:

شاخص WTI به ارزش ۳۰ دلار و شاخص نفت خام Brent درياي شمال نيز به ۳۱.۵۵ سنت مورد معامله قرار گرفت. همچنین بهاي سبد نفتي اوپك به ۲۷.۰۷ دلار رسيد.

قيمت هر بشكه نفت خام سبك ايران به قیمت ۲۹.۱۵ دلار به فروش رسيد.

همچنین براساس گزارش رویترز، در شرایطی که مازاد عرضه سنگین در بازار هیچ نشانی از عقب نشینی ندارد و تحلیلگران پیش‌بینی‌های خود در مورد قیمت را کاهش داده‌اند، قیمت‌ها در بازار مجددا کاهش یافت.پ

بهای نفت از شروع سال جدید میلادی تاکنون حدود ۱۶ درصد کاهش یافته است که ناشی از اشباع بازار، اقتصاد رو به ضعف چین و ناآرامی‌ها در بازار سهام و همچنین افزایش ارزش دلار است که معامله نفت برای دارندگان دیگر ارزها را گران می‌کند.

برندا کلی رییس بخش تحلیل بازار در گروه سرمایه‌گذاری لندن گفت: نظرات منفی در خصوص بازار تشدید شده است.

بهای نفت برنت با ۱۲ سنت کاهش به ۳۰ دلار و ۴۳ سنت(سطحی که از آوریل ۲۰۰۴ تاکنون سابقه نداشته) رسید، ولی سپس به ۳۱ دلار و ۴۳ سنت بازگشت است. نفت برنت برای هفتمین روز متوالی کاهش قیمت داشت و تاکنون در سال ۲۰۱۶ در تمام روزها کاهش قیمت داشته است.نفت سبک آمریکا نیز با ۳۵ سنت کاهش به ۳۰ دلار و ۴۱ سنت(پایین‌ترین سطح از دسامبر ۲۰۳۳ سقوط کرد، اما سپس به ۳۱ دلار و شش سنت بازگشت.

آمارهای تجاری نشان می‌دهد که رشد اقتصادی کند چین عامل دیگر روند نزولی بوده که قیمت‌ها را از اواسط ۲۰۱۴ تاکنون حدود ۷۰ درصد کاهش داده است. در شرایطی که ثبت سفارش تقاضا ناپایدار است عرضه از سوی تولید‌کنندگان کلیدی بازار همچنان بالا است.

عراق دومین تولید‌کننده بزرگ اوپک قصد دارد روزانه حدود سه میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه نفت از پایانه‌های جنوبی خود در ماه فوریه صادر کند.

منابع آگاه با استناد به برنامه بارگیری اولیه اعلام کردند که این رقم نسبت به ماه جاری هشت درصد افزایش نشان می‌دهد.

تحلیلگران چشم‌انداز قیمت نفت را کاهش داده‌اند و موسسات بارکلی، مکواری، بانک امریکایی مریل لینچ، استاندارد چارتر و سوشیت جنرال پیش‌بینی‌های خود را در خصوص قیمت در سال جاری کاهش دادند.

در این میان استاندارد چارتر بدبینانه‌ترین پیش‌بینی را داشته و اعلام کرد که ما فکر می‌کنیم قیمت‌ها در سال جاری به ۱۰ دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.موسسه مورگان استنلی نیز همانند بانک گلدمن ساش پیش‌بینی کرد که قیمت نفت احتمالا به ۲۰ دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.

بانک بارکلی اعلام کرد وخامت قابل توجه در پایه های بازار نفت در اوایل ۲۰۱۶ ما را متقاعد کرده که تغییرات کاهشی بزرگی را در پیش‌بینی‌های خود در خصوص قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ ایجاد کنیم.

این بانک افزود: ما اکنون انتظار داریم نفت برنت و نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط هر دو ۳۷ دلار در هر بشکه معامله که نسبت به پیش‌بینی قبلی که ۶۰ دلار برای نفت برنت و ۵۶ دلار برای نفت آمریکا بود کاهش قابل توجهی یافته است.

Print Friendly

همچنان ببینید

راه ابریشم و اهمیت حیاتی آن

کابل دو روز پیش شاهد نشست مقامات چینی و حکومت افغانستان بود. این نشست مشورتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *