دوشنبه ۱۰ میزان ۱۴۰۲
صفحه نخست / سرمقاله / تعهد امریکا در قبال افغانستان پا برجاست!

تعهد امریکا در قبال افغانستان پا برجاست!

روز گذشته ۱۹ قوس ۱۳۹۵ اشتُن کارتر وزیر دفاع ایلات متحده امریکا در یک سفر از پیش اعلام ناشده به افغانستان آمد. او در یک نشست مشترک خبری با رئیس حکومت وحدت ملی غنی از تعهد دوامدار کشورش در امر تحکیم ثبات افغانستان خبر داد.
آقای کارتر گفت: امریکا در قبال افغانستان متعهد باقی می‌ماند و حاضر است که برای تحکیم ثبات این کشور قربانی بدهد.
وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا با اشاره به تعهدات نشست وارسا و حضور سربازان این کشور در افغانستان اظهار داشت: ” این تعهدات ایالات متحدۀ امریکا، همچنان کمک‌های مالی و عساکر ما که در اینجا هستند، نشان می‌دهد که ما همکاران افغان خود را کمک می‌کنیم و همچنان مأموریت مبارزه در برابر دهشت‌افگنی را ادامه خواهیم داد”.
جامعۀ جهانی در نشست وارسا در ماه جولای متعهد شدند که سالانه پنج میلیارد دالر را برای تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۰ کمک خواهند کرد.
همچنان حضور هشت هزار و چهارصد سرباز امریکایی در چوکات سیزده هزار نیروهای ناتو در افغانستان تا سال ۲۰۱۷ از تعهدات مهم نشست وارسا بود.
آقای کارتر از توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان تمجید کرد و گفت، که آنان با کمک امریکا و ناتو توانسته اند ظرفیت این را پیدا کنند که جلو حملات گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان را بگیرند.
وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا در حالی از حمایت دوامدار کشورش از افغانستان اطمینان می‌دهد که دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب این کشور، به صورت واضح نگفته است که در قبال افغانستان چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد؛ اما این را گفته است که مبارزه با دهشت افگنی و سرکوب آنان از اولویت های اساسی کشورش در جهان خواهد بود.
این سفر مقام امریکایی در حالی صورت گرفته است که هفتۀ گذشته آقای ترامپ در صحبت تیلفونی با رئیس جمهور غنی گفته بود، در صورتی که افغانستان نیاز به همکاری بیشتر امنیتی داشته باشد، ادارۀ وی بعد از ارزیابی ضرورت‌ها، به تأمین حمایت بیشتر امنیتی از این کشور توجه خواهد کرد.
در همین حال رئیس جمهور غنی در سخنانش، نقش کارتر را در تصامیم بزرگ جامعه جهانی چون حمایت دوامدار از افغانستان مؤثر خوانده است.
آقای کارتر در جریان سفرش به افغانستان که خانمش نیز او را همراهی می‌کرد، از سربازان امریکایی مستقر در این کشور نیز دیدن کرد.
وزیر دفاع امریکا زمانی به افغانستان سفر کرده که قرار است در بیستم ماه آیندۀ میلادی، بارک اوباما رئیس جمهور کنونی ایالات متحدۀ امریکا، مسؤولیت‌هایش را به دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب آن کشور بسپارد.

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

از کشتار جمعی کابل تا حادثۀ مشکوک قندهار

حوادث کابل و قندهار، هلمند و ننگرهار مایۀ تأثر عمیق است. در حملات دو روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *