دوشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۱
صفحه نخست / سیاست / تطبیق توافق‌نامه سیاسی، عامل تحکیم ثبات سیاسی در کشور

تطبیق توافق‌نامه سیاسی، عامل تحکیم ثبات سیاسی در کشور

حکومت وحدت ملی بر پایه «توافق‌نامه سیاسی» شکل گرفته است. رهبران حکومت وحدت‌ ملی بر بنیاد این توافق‌نامه متعهد شده‌اند تا اصلاحات ضروری را برای بهبود وضعیت سیاسی و اجتماعی این کشور به وجود بیاورند.
همه می‌دانند که تقلبات سازمان‌یافته انتخابات سال ۱۳۹۳ خورشیدی، کشور را تا لبه فروپاشی سیاسی بُرد و رهبران دو تیم انتخاباتی برای برون‌رفت از فروپاشی سیاسی، با امضای یک سند مهم و تاریخی، کوشیدند راه حل سیاسی برای بن‌بست انتخابات پیدا کنند. انعقاد توافق‌نامه سیاسی امیدواری‌های زیادی را برای مردم فراهم کرد که سرانجام، قدرت پس از چهارده سال با تمامی کش‌‌و‌گیرها به شکل صلح‌آمیز آن از حامد کرزی به رهبران حکومت وحدت‌ملی انتقال کرد. یکی از موضوعاتی‌که بیشتر به امیدواری‌ها افزود بحث اصلاحات همه جانبه‌ای بود که در توافق‌نامه سیاسی برجسته شده است و رهبران حکومت وحدت ملی ملزم بر اجرای آن شده اند.12476524_1239503099398792_1026960382_n
از آغاز شکل‌گیری حکومت وحدت ملی دست‌های پیدا و پنهانی پیوسته تلاش کرده اند تا فاصله‌ها میان دو کمپ سیاسی تشکیل‌دهنده حکومت فعلی، عمیق و عمیق‌تر شده و روند اصلاحات با موانع برخورد کند. البته این احساس از سوی حلقات خاصی پیوسته در یکی از کمپ‌ها تلقین شده است که تطبیق روند اصلاحات به معنی پذیرفتن شکست سیاسی آنان است.
دنبال کردن سیاست وقت‌کشی روی تطبق برنامه‌های اصلاحی به سود هیچ فرد یا گروهی نیست. این رویکرد می‌تواند پیامد ناگواری را برای ایجاد ثبات ‌سیاسی پدید آورد چرا که آوردن اصلاحات به نفع همه جناح‌هاست و به ضرر هیچ جناحی نیست.
در نظام‌های مردم‌سالار و کثرت‌گرا سیاست‌مداران و روشن‌فکران پیوسته تلاش می‌کنند خواسته‌ها و توقعات مردم را درنظر گرفته، دست‌یابی سریع‌تر به اهداف را با برنامه‌ها و میکانیزم‌های معقول آن فراهم ساخته، اصلاحات ضروری را که برمبنای چهارچوب‌های حقوقی و قانونی یک جامعه استوار باشد وارد نمایند. رهبران حکومت وحدت ملی باید متن توافق‌نامه سیاسی را اساس کارشان قرار داده و دست‌یابی اهدافی را که در متن توافق‌نامه سیاسی باعث تحکیم ثبات در کشور خوانده شده فراهم نمایند.

کنشکا محجوب

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

ویژه‌گی‌های یک نامزد ایده‌آل

دو روز نخست مبارزات انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ در آرامش نسبی سپری شد، حال و هوای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *