یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹
صفحه نخست / سرمقاله / پاكستان از حمايت طالبان دست بردارد!

پاكستان از حمايت طالبان دست بردارد!

پاکستانی‌ها پس از افشای خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان، شدیداً زیر فشار محافل بین‌المللی به‌ویژه ایالات متحده امریکا قرار گرفتند. پاکستانی‌ها ظاهراً تلاش‌های را از خود نشان دادند، تا این نارضایتی‌ها فروکش کند. مقامات پاکستانی هنگامی که جریان گفتگوهای چهارجانبه صلح وارد مرحله حساسی شده بود، اعتراف کردند که تعدادی از خانواده‌های رهبران طالبان در خاک پاکستان از سهولت‌های زندگی برخودار هستند. آنان وعده سپرده بودند که برخی از رهبران این گروه به‌میز گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان حاضر خواهند شد؛ اما دیده شد که پاکستانی‌ها به‌آنچه که مباییست متعهد باشند، صادق نبودند. پس از آن گفتگوهای صلح عملاً به‌بنبست مواجه شد و طالبان در یک اعلامیه رسمی به گفتگوهای صلح نه گفتند این مساله باعث شد تا خشم ایالات متحده امریکا برانگیخته شود و ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان که گفته می‌شد یکی از موانع اصلی برسر راه گفتگوهای چهارجانبه صلح هست، در خاک پاکستان مورد هدف هواپیماهای بدون‌سرنشین امریکایی قرار گیرد.
سرتاج عزیز مشاور سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان ضمین اینکه گفته است که هنوز نمی‌داند که هدف اصلی امریکا از قتل ملا اخترمحمد منصور چه بود، ایالات متحده امریکا را مورد انتقاد قرار داده گفته است که این کشور وقتی خودش نمی‌تواند به افغانستان صلح بیاورد، انتظار نابه‌جایی است که از اسلام آباد خواسته شود در وقت کم، برای افغانستان صلح بیاورد.
هرچند سرتاج عزیز، امریکا را دوست اسلام‌آباد توصیف کرده است؛ اما به‌نظر می‌رسد که روابط پاکستان و امریکا برسر عدم مبارزه جدی با گروه‌های هراس‌افگن به‌ویژه شبکه تروریستی حقانی به‌هم خورده است و عنصر اعتماد میان این دوکشور از میان رفته است.
كريس الكسندر سفير پيشن كانادا در افغانستان به‌تازگی در يك مصاحبه اختصاصى در طلوع نيوز گفت، ديگر زمان آن فرا رسيده است كه پاكستان از حمايت طالبان دست بردارد. او با اشاره به‌كشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان در خاک پاكستان، گفت: ديگر همه ميدانند كه حكومت پاكستان از ترورريزم و طالبان حمایت می کند و باید جلوتروزیم دولتی گرفته شود. سفیر پیشن كانادا در حالی به‌حمایت پاکستان از طالبان اذعان داشته است که به‌تازگی نارندرا مودى نخست وزير هند طى نطقى كه هفته گذشته در مجلس سناى امريكا داشت، صحبت‌ او در پیوند با موجودیت عقبه حمايتى طالبان در خاک پاکستان، برای اسلام آباد غافلگير کننده بود؛ کشوری که به این زودی‌ها حاضر نخواهد شد تا سیاست‌های ناکام گذشته را کنار بگذارد.

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

از کشتار جمعی کابل تا حادثۀ مشکوک قندهار

حوادث کابل و قندهار، هلمند و ننگرهار مایۀ تأثر عمیق است. در حملات دو روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *