یکشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۳
صفحه نخست / اقتصاد / زعفران افغانستان بازهم بهترین زعفران جهان شد

زعفران افغانستان بازهم بهترین زعفران جهان شد

انستیتوت جهانی سنجش ذایقه و کیفیت موادغذایی یک بار دیگر زعفران افغانستان را بهترین و مرغوب ترین زعفران جهان برگزید. این نبات گران قیمت که به طلای سرخ شهرت دارد، رشد خوبی در افغانستان داشته است.

زعفران کاران افغانستان می گویند تلاش های زیادی صورت می گیرد که زعفران این کشور را بدنام کنند تا جایگاهی که در بازارهای بین المللی به دست آورده را از دست بدهد.
کشت این نبات قیمتی که طی سال های اخیر در کشور ترویج شده، اکنون یکی از قلم های مهم صادراتی کشور می باشد. این سومین سال متواتر است که زعفران افغانستان مرغوب ترین زعفران جهان شناخته می شود.
محمد نواب عظیمی رییس شرکت “بی نظیر زعفران” که تقریبا در یک دهه گذشته مصروف کشت، تولید و ترویج زعفران بوده، افغانستان را مستعدترین کشور برای کشت و تولید زعفران تعریف می کند.
او از افزایش سالانه تولیدات زعفران خبر می دهد و می گوید در صورتی که مقامات به این کشت توجه کنند، این کشور می تواند بزرگترین تولید کننده زعفران جهان شود: «تولیدات ما شکر خدا خوب شده است. تنها ولایت هرات سالانه بیش از ۳۰۰۰ کیلوگرام زعفران خالص تولید دارد.»
به تازگی انستیتوت جهانی سنجش ذایقه و کیفیت مواد غذایی در بروکسل از میان ۳۰۰ نوع زعفران از کشورهای مختلف جهان، زعفران افغانستان را مرغوبترین زعفران جهان برگزیده است. آقای عظیمی در مورد می افزاید: «در حال حاضر با ایران و اسپانیا رقابت می کنیم و زعفران افغانستان چند سال است که مقام اول را می گیرد و بهترین زعفران در جهان شناخته شده است. زعفرانی را که ما تولید می کنیم به اروپا و امریکا صادر می کنیم.»
او می گوید که نتیجه خوب کشت زعفران موجب شده که اکنون دهقانان داوطلبانه زمین های شان را تحت کشت زعفران می آورند و از جانب دیگر شرکت های صادراتی زعفران، دوره های آموزشی رایگان را برای دهقانان دایر می کنند و زمین های تحت کشت زعفران را پیش از پیش ثبت فهرست شان می کنند.

کشت و تولید زعفران بیش از همه برای زنان افغانستان ایجاد شغل کرده است.
ایجاد شغل:
صفی الله، نماینده “نگین زعفران” می گوید که اکثر شرکت های صنایع زعفران افغانستان امروزه از شرکت های شناخته شده بین المللی هستند و دارای تصدیقنامه های ISO می باشند.
وی به میزان شغلی که کشت، پروسس و تولید این گیاه ایجاد کرده اشاره کرده می افزاید: «وقتی موعد جمع آوری گل زعفران می شود، تعداد کارگران افزایش می یابند؛ چون گل زعفران هر صبح باید چیده شود اگر از امروز به فردا بمانند پژمرده شده و خراب می شوند. در سایر اوقات صرف برای آبیاری و تمیزکاری، تعداد کارگران کمتر می شود.»
با این هم سالانه هزاران تن در افغانستان در کشت، پروسس و تولید زعفران مشغول هستند که بخش بزرگی از آنان را زنان تشکیل می دهد.
رقابت ناسالم:
رشد زعفران در افغانستان برخی از تولیدکنندگان این نبات را در سطح منطقه و جهان نگران کرده است. زعفران کاران افغانستان می گویند رقابت های ناسالم و اعمال سازماندهی شده ای صورت می گیرد تا زعفران افغانستان از رشد و پیشرفت بازماند.
محمد نواب عظیمی می گوید: «فعلا مافیایی وجود دارد که زعفران افغانستان را به ایران قاچاق می کنند و به نام و نشان زعفران ایران به خارج صادر می کنند تا نام زعفران ایران از احاظ کیفیت بالا برود. در عین زمان زعفران ایران را به داخل افغانستان قاچاق می کنند و با نام و نشان زعفران افغانستان صادر می نمایند تا نام زعفران افغانستان را بد بسازند.»
چند سال است که ایران همسایه غربی افغانستان که یکی از تولید کنندگان بزرگ زعفران در جهان است، صادرات پیاز زعفران را به افغانستان قاچاق شمرده و ایرانی هایی را که به افغان ها پیاز زعفران بفروشند مجازات می کند.
به گفته تولید کنندگان زعفران در حال حاضر هر کیلو زعفران افغانستان معادل ۲۰۰۰ دالر در بازارهای داخلی قیمت دارد. صادر کنندگان می گویند در بازارهای جهانی این نبات کیلویی ۲۵۰۰ دالر به فروش می رسد که به گفته مسئولان حدود ۳۰۰ تا ۷۰۰ دالر بالاتر از زعفران ایران و اسپانیا است.

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

راه ابریشم و اهمیت حیاتی آن

کابل دو روز پیش شاهد نشست مقامات چینی و حکومت افغانستان بود. این نشست مشورتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *