شنبه ۸ دلو ۱۴۰۱
صفحه نخست / سیاست / به بهانه هشتم ثور روز آزادی و شکست استبداد

به بهانه هشتم ثور روز آزادی و شکست استبداد

هشتم ثور روز پیروزی جهاد برحق مردم افغانستان است. این روز محصول رشادت‌ها و جانبازی‌های مردم سلحشور سرزمینی است که چهارده سال تمام متحدانه مبارزه کردند و با قربانی دادن بیش از یک ونیم ملیون شهید و سه ملیون معلول کشور را از اشغال اتحاد جماهر شوری بیرون ساختند و ارزش بزرگ ملی- تاریخی را برای این جغرافیا رقم زدند.

متاسفانه این پیروزی شرین با مداخله بیرونی‌ها روبرو شد و پس از یک دوره جنگ های خونین در کابل، یکبار دیگر مردم افغانستان را در برابر یک آزمون مهم دیگری بنام مقاومت قرار داد. طالبان با همدستی تروریستان و افراط‌‌گرایان مذهبی می خواستند این جغرافیا به حیات وحش کامل شان مبدل سازند؛ اما مقاومت مردم افغانستان، باعث شد تا این کشور فراموش شده از کام یک تجاوز سیاه و ننگین بیرون کشیده شود.

در زمان مقاومت مردم افغانستان خطر تروزیزم برای جهانیان قابل درک نبود، احمدشاه مسعود که رهبری مقاومت علیه طالبان را به عهده داشت، در سال ۲۰۰۰ در سفری به اروپا از خطر ترورزیزم یادآوری کرد و از اینکه ترویزم گلو و گریبان همه را خواهد گرفت جهانیان را هوشدار داد. معنای حرف قهرمان ملی وقتی مصداق عینی پیدا کرد که وی در ۹ سپتمبر از سوی شبکه ترویریستی القاعده در افغانستان ترور شد و به دنبال آن حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد.

بعد از آنکه برج‌های تجارتی جهانی در امریکا فرو ریخت و حیثت و پرستیژ  کشور های قدرتمند به ویژه ایالات متحده امریکا به زمین خورد. دنیا دست کمک به سوی محور مقاومت ملی افغانستان که درگیر جنگ طاقت فرسا با طالبان و شبکه القاعده بود، دراز کرد و زمینه مساعد گردید تا لانه‌ها طالبان و تروریزم در هم کوبیده شود و مردم افغانستان خود را برای یک زندگی سیاسیی که حق شان است آماده سازند.13920208000144_PhotoL

پس از تاسیس اداره موقت برای چند سال اینگونه فکر می‌شد که افغانستان از مرحله جنگ عبور کند و صلح و ثبات سیاسی پایدار بوجود بیاید؛ اما به دلایل مختلف از جمله ضعف، ناکارگی و فساد در دستگاه دولتی افغانستان، متاسفانه دامنه جنگ در افغانستان ادامه یافت و ابعاد گسترده‌ و تازه‌ی را به خود گرفت، این کشور با وجود سرازیر شدن ملیاردها دالر کمک‌های دنیا به هدفی که مردم به دنبال آن بودند نرسید.

متاسفانه نا امنی و جنگ در افغانستان از مردم هنوز قربانی می‌گیرد. گسترش دامنه جنگ در سال‌های گذشته افغانستان را در یک آزمون بزرگ دیگری قرار داده است.

در سال های گذشته طالبان با بهره گیری از گفتگوهای صلح پیوسته تلاش کردند تا یک سو برای خود مصئونیت‌های را ایجاد کنند، از جانب دیگر ساحه مانورهای تخریبی و فعالیت‌های تروریستی خود را در نقاط مختلف کشور گشترش دهند.

افزایش نا امنی در افغانستان و عدم پیوستن طالبان در گفتگوهای صلح اسباب نارضایتی‌ها را در میان شهروندان کشور فراهم کرده است؛ طالبانی که درسال گذشته با استفاده از معاهده صلح دند غوری ولایت بغلان در سقوط مرکز ولایت کندز و شرارت های پس از آن ماهیت اصلی خود را آشکار ساختند.

حادثه المناک شاه شهید کابل، حمله به موتر حامل کارمندان تلویزیون طلوع و حمله ترویستی اخیر به یکی از تاسیسات مهم و کلیدی امنیت ملی کشور، بالاخره این اجماع را بوجود آورده است که طالبان دیگر آن برادر و یا مخالف سیاسی رهبری نظام نیست. طالب تروريست است- تروريست خوب و تروریست بد وجود ندارد- حاميان تروريستان نيز خوب و بد ندارند، آنان باغی و محارب اند و باید سرکوب شوند به سزای اعمال شان برسند.

کنشکا محجوب

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

ویژه‌گی‌های یک نامزد ایده‌آل

دو روز نخست مبارزات انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ در آرامش نسبی سپری شد، حال و هوای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *