دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۴۰۳
صفحه نخست / گزارش / ضرورت مسؤولیت پذیری شرکت برشنا

ضرورت مسؤولیت پذیری شرکت برشنا

شرکت برشنا در تازه ترین اطلاعیه‌اش گفته است که %۸۰ برق افغانستان برق وارداتی بوده و خرید آن به دالر امریکائی تادیه می‌گردد. این شرکت ادعا دارد که نرخ دالر در برابر افغانی بالا رفته است و باعث به وجود آمدن تفاوتی قابل ملاحظه‌ی شده است. دراین اطلاعیه آمده است که این شرکت مصمم به تجدید نظر در تعرفه برق مشتریانش است این شرکت گفته است: ” قرار بود این تفاوت در بلها از شروع برج قوس انعکاس یابد اما بادر نظر گرفتن مشکلات مشتریان شرکت در فصل زمستان تصمیم گرفته شد تا این تفاوت شروع از برج حمل سال ۱۳۹۵ در بل های برق انعکاس یابد که باعث ازدیاد اندک در قیمت برق خواهد شد، لهذا بدین وسیله موضوع قبلاً به اطلاع شما رسانیده شد تا در این عرصه برشنا شرکت را همکاری نموده بل های برق خویش را به موقع تادیه نمایند. ”

ممکن این تصمیم برشنا موسسه با واکنش شدید شهروندان کشور مواجه گردد. قبلاً نیز شکایت‌های از بابت بلند رفتن پول صرفیه برق از سوی شهروندان کشور وجود داشته است. یکی از خواسته‌های مردم این است که چرا میترخوانی از سوی شرکت برشنا در هرماه صورت نمی‌گیرد؟ مردم شکایت دارند که میترخوانی در مدت زمان دوماه باعث شده است که ضریب محاسبه تعرفه برق بالا برود  و گاهی هم دیده شده است که میترخوانان شرکت به موقع به میترخوانی حاضر نشده اند.

7131223495_d2c3f5a01b_zباری میرویس عالمی، رییس تجارتی شرکت برشنا، در پیوند به  این شکایت گفته بود که : ” میترخوانی روندی است که پس از هردو ماه صورت می‏گیرد، اما اگر براساس خواست‏های مردم در هر ماه میترخوانی صورت بگیرد، شرکت برشنا و بانک‏ها ظرفیت آن ‏را ندارند: «ما حدود یک میلیون مشتری در افغانستان داریم، اگر هر دوره‏ی میترخوانی پس از یک ماه شود، سرنوشت “بانک‏ها” چطور خواهد شد. این یک امر ناممکن است.”

این دلیل شرکت برشنا نمی‌تواند اسباب قناعت شهرواندان کشور را فراهم نماید شرکت با بدست آوردن ملیون‌ها دالر مکلفیت دارد تا عرضه خدامات خود را بیشتر کند تا شهروندان کشور بتوانند با خاطر آرام از انرژی برق استفاده کنند. وقتی شرکت برشنا خدمات ارسال پول را از طریق تلفیون‌های همراه طراحی کرده می‌تواند بحث سرنوشت “بانک‌ها” و بهانه‌های از این دست اصلاً غیر منطفی و بی‌معناست. شرکت در پهلوی اینکه ملیون‌ها دالر را از مشترکین برق دریافت می کند باید در قسمت توانمندسازی و ارتقای ظرفیت کاری‌اش نیز توجه نماید.

حکومت وحدت‌ملی باید در مورد این تصمیم شرکت برشنا توجه نماید! اجازه ندهد این شرکت به بهانه‌های مختلف در خالی ساختن جیب مردم از ترفندهای آنچنانی استفاده کند.

کنشکا محجوب

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

به بهانۀ هفته قانون اساسی؛ از ضرورت تعدیل تا تجلیل نمادین

 نهضت گرایش به قانون اساسی در حوزه‌ی مشترک تمدنی ما، به ویژه در افغانستان تاریخ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *