شنبه ۸ دلو ۱۴۰۱
صفحه نخست / سیاست / پلان امنیتی پنج‌ساله، امید تازه برای ایجاد امنیت و ثبات

پلان امنیتی پنج‌ساله، امید تازه برای ایجاد امنیت و ثبات

پلان امنیتی پنج‌ساله نهادهای امنیتی کشور که تازه از سوی حکومت وحدت ملی تدوین شده است، می‌تواند یک گام مهم و اساسی برای تامین امنیت پایدار باشد.
تعریف دقیق از دشمن، مشخص ساختن تهدیدهای موجود، سنجش توانایی‌های نیروهای امنیتی، از نکات مهم مندرج در این پلان امنیتی می‌باشد. آن‌چه که در این طرح، بسیار مهم‌تر از دیگر نکات به نظر می‌رسد این‌است که در آن، تعریف واضحی از دشمن صورت گرفته است، تعریفی‌که از ۱۴ سال پسین تا اکنون همه به دنبال آن بوده‌اند ولی تا کنون، انجام نیافته بود. به اساس این پلان، قوت‌های امنیتی کشور در شناسایی دشمن با ابهام روبرو نخواهند بود و هرکسی که در برابر نظام و شهروندان افغاستان قرار گیرد و تهدیدی را متوجه امنیت و ثبات، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور نماید، دشمن گفته می شود.
در صورتی‌که اراده‌ سیاسی قوی برای سرکوب دشمن وجود داشته باشد، پلان پنج‌ساله امنیتی می‌تواند امید مردم را نسبت به امنیت و آینده بهتر کشور، تقویت ببخشد.
طالبان در سال پار با تصرف ولایت کندز و ناآرام ساختن ولایت‌هایی مثل بغلان، غزنی، فاریاب، هلمند و … نهایت تلاش خود را به خرج دادند تا نظام را به لحاظ روحی و روانی ساقط شده در اذهان عامه معرفی کنند اما با وجود گسترد‌گی حملات طالبان، این گروه با تلفات سنگینی روبرو شدند و ضربه‌های مهلکی را متقبل گردیدند و در نهایت شکست خوردند. 798
طالبان در سال پار با کشتار و تاراج و در نهایت تخریب تأسیسات عام‌المنفعه چهره شرور شان را بیشتر از پیش در نبردهای شان به نمایش گذاشتند. این امر باعث شد که طالبان در راه اندازی نبردها دراهداف تعیین شده‌ی شان ناکام شوند؛ نبردی که سرنوشت بقای افغانستان را در سال پار کلید زد و به همین دلیل، سال گذشته سال “بقای افغانستان” نامیده شد.
حالا که طالبان از گفتگوهای چهار جانبه صلح سرباز زده‌اند و با راه اندازی عملیات بهاری شان تحت نام ” عمری” بر دوام جنگ و خشونت تاکید ورزیده‌اند و عملیات‌ شان‌ را در بیشتر از ده ولایت ازسرگرفته‌اند و با آن‌که توانسته‌اند حملات گسترده‌ای را سازماندهی کنند، نیروهای امنیتی کشور به خوبی قادر شده‌اند حملات طالبان را تحت نام عملیات ” شفق” به خوبی مهار کنند وآنان را با تلفات سنگین مواجه سازند.
با آنکه در بالا تذکر به عمل آمد که سال پار، سال بقای افغانستان نامیده شده است، انتظار آن می‌رود که حکومت وحدت ملی سال پیش‌رو را سال سرکوب و نابودی طالبان برای نیروهای رزمی کشور هدف تعیین نماید و با اجرایی کردن پلان پنچ‌ساله امنیتی و کسب حمایت‌های مردمی از حالت دفاعی خارج شده، با به‌کارگیری عملیات تهاجمی بر مخفی‌گاه‌ها و لانه‌های امن‌ طالبان عرصه را بر فعالیت‌‌ها و تحرکات طالبان در سراسر کشور محدود سازند تا مردم بتوانند به خاطر آرام در امن آرامش زندگی کنند.

کنشکا محجوب

Print Friendly

همچنان ببینید

97e

ویژه‌گی‌های یک نامزد ایده‌آل

دو روز نخست مبارزات انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ در آرامش نسبی سپری شد، حال و هوای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *