سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰
صفحه نخست / سیاست / کمیته‌یی مستقل با ترکیب دلخواه؟

کمیته‌یی مستقل با ترکیب دلخواه؟

به نظر می‌رسد که ارگ ریاست جمهوری در تلاش ایجاد ترکیب دلخواه خود در کمیتۀ گزینش می‌باشد.

منابع می‌گویند که ارگ به دنبال حذف دو تن از اعضای کمیتۀ گزینش است که از نشانی نهاد های رسانه یی و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی به این کمیته معرفی شده اند.

محمدنادر هوتک از آدرس کمیسیون اصلاحات اداری و فهیم دشتی از سوی ژورنالیستان و خبرنگاران افغانستان به این کمیته معرفی شده‌اند. آنان از چهره‌های بی طرف محسوب شده و به آدرس سیاسی مشخصی متعلق نمی‌باشند.

اگرچه تا اکنون متن فرمان تقنینی در اختیار رسانه ها و مردم قرار نگرفته، اما گفته می شود که در ترکیب تازه کمیتۀ گزینش، رییسان دادگاه عالی، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، کمیسیون مستقل حقوق بشر، و نمایندگان اتحادیۀ خبرنگاران افغانستان، شبکۀ زنان افغان و نهاد‌های جامعۀ مدنی مرتبط با انتخابات حضور دارند.

در حالی که اعضای کمیتۀ گزینش برای تعیین افراد متعهد، مسلکی و بی‌طرف در ترکیب کمیسیون های انتخاباتی، الزاماً باید مستقل، بی‌طرف، غیرسیاسی، مسلکی و غیرقابل نفوذ باشند.

اکنون ارگ ظاهراً به دلیل علاوه‌ شدن نماینده‌گان شورای ملی در ترکیب کمیتۀ گزینش، در تلاش است که نمایندۀ اتحادیه خبرنگاران افغانستان و نمایندۀ کنونی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی را از فهرست کمیته گزینش حذف نماید.

منابع می‌گویند که ارگ با انتخاب شخصیت‌های مستقل و آزاد به نماینده‌گی از رسانه‌ها و نهادهای جامعه مدنی و انتخابات مشکل داشت و به همین دلیل کار کمیته هفته‌ها معطل گردید و هنوز هم وقت کشی عامدانه ادامه دارد.

اعضای نهدهای مدنی می‌گویند که هر نوع تغییر در ترکیب کمیتۀ گزینش، زمینۀ معامله را برای حلقات سیاسی فراهم خواهد کرد و شفافیت و استقلالیت کار این کمیته را با بن‌بست مواجه می‌سازد.

این‌گونه اقدامات باردیگر پروسۀ اصلاحات در نهادهای انتخاباتی را به تأخیر خواهد انداخت و باعث کشمکش و جنجال تازه خواهد شد.

بر اساس قوانین انتخاباتی موجود و طرح تعدیلی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، کمیتۀ گزینش مسوولیت انتخاب و معرفی کمیشنران کمیسیون‌ مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی را بر عهده دارد.

این کمیته به تاریخ دهم جدی با ترکیب هفت نفری به کار آغاز کرد و اما رد فرمان تقنینی رییس جمهوری از سوی مجلس سبب شد که کار این کمیته به حالت تعلیق قرار گیرد.

نهادهای ناظر انتخاباتی باور دارند: آنچه در کمیتۀ گزینش بسیار مهم است، استقلال اعضا و شفافیت در کار آن‌ها می‌باشد. به نظر می رسد با ترکیب کنونی کمیته گزینش که در واقع همان ترکیب دوران حامد کرزی است، کمیشنران کمیسیون‌ها هم افراد وابسته و غیرمستقل خواهند بود و انتخابات‌ پیش‌رو، باردیگر با تقلب‌های گسترده همراه خواهد بود.

از این‌رو، باید کمیتۀ گزینش بدور از مداخله‌های سیاسی و جناح‌بندی‌ها و سلیقه های فردی تشکیل شود و به کار آغاز کند تا بار دیگر انتخابات به یک معضل کلان اجتماعی و سیاسی در افغانستان تبدیل نشود.

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

ویژه‌گی‌های یک نامزد ایده‌آل

دو روز نخست مبارزات انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ در آرامش نسبی سپری شد، حال و هوای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *