پنج شنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۳
صفحه نخست / سیاست / جواب های دندان شکن نیروهای امنیتی به عملیات عمری طالبان

جواب های دندان شکن نیروهای امنیتی به عملیات عمری طالبان

عملیات تهاجمی و سراسری نیروهای امنیتی افغانستان تحت نام شفق با موفقیت ها و دستاوردهای پی گیر و چشم گیر به همراه است. در این چند هفته اخیر هر روز خبر پیش روی و تصفیه ی مناطق مختلف از وجود طالبان شنیده می شود. در اثر حملات نیروهای امنیتی بالای مناطق حوزه نفوذ طالبان ده ها تروریست به شمول فرماندهان ارشد این گروه کشته، زخمی، بازداشت و یا از ساحه متواری شده اند. براساس گزارش ها در ولایت های نمیروز، کندزِ، تخار، جلال آباد و جوزجان به طالبان تلفات سنگین وارد شده است.
وزارت دفاع کشور در هفته گذشته از نتایج عملیات تهاجمی و تعرضی در سیزده ولایت کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: درعملیات تصفیوی و تهاجمی نیروهای امنیتی، طالبان در ولسوالی های چهاردره، خان آباد ولایت کندز و ولسوالی بره کی ولایت لوگر، به شدت سرکوب شدند. تنها در یک مورد نزدیک به ۱۰۰ تن از اعضای گروه طالبان در ولسوالی چهاردره کشته و زخمی شده و دو ذخیره گاه بزرگ مهمات آنان نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.9BABCD24-EF45-48C4-9819-D5BB1A5AA21D_cx0_cy9_cw0_w900_r1_s_r1
در چند روز گذشته نیروهای امنیتی در عملیات تحت نام شفق توانستند، هشت ولسوالی ولایت جوزجان؛ آقچه، مردیان، خانقاه، منگه جیک، فیض آباد، قوش تیپه، قرقین، خم آب و ولسوالی اشکمش ولایت تخار را از وجود طالبان پاکسازی نمایند. براساس آمارها؛ در ولسوالی بره کی لوگر یک قومندان طالب کشته و ۱۲ تن بازداشت شدند، به تازه گی دو تن از قومندان های برجسته طالبان در چهاردره کندز همرای ۲۱ تن دیگر هلاک گردیدند، در ولسوالی شهر صفای زابل نیز یک قومندان طالب به هلاکت رسیده است. همچنان در حملات هوایی طیاره های بی پیلوت در ولسوالی های هسکه مینه و چپریار نزدیک به چهل تن از هراس افگنان نابود شدند. اداره امنیت ملی کشور نیز از کشته شدن یک قومندان سرشناس طالبان در ولسوالی خوشی ولایت لوگر خبر میدهد.
طالبان بعد از رد مذاکرات صلح و بی نتیجه ماندن تلاش های گروه هماهنگی چهارجانبه در ۲۵ حمل، عملیات سراسری خود را تحت عنوان عملیات عمری آغاز کرد، این اقدام به معنی یک جنگ تمام عیار طالبان بر علیه مردم افغانستان تلقی می شد. در همان ابتدا دستگاه تبلیغاتی این گروه به ویژه حامیان طالبان «ستون پنجم» با جدیت، جنگ روانی را به هدف تضعیف روحیه ی ملی و نیروهای امنیتی، تقویت و برجسته می کردند، آنان با مبالغه و مغالطه نمودن توان دشمن و ضعف نیروهای امنیتی به نگرانی های عمومی دامن می زدند.
اما حالا با گذشت سه هفته از عملیات عمری طالبان، دیده می شود که آنان در ساحات مختلف با شکست پی در پی و تلفات سنگین مواجه شده اند. هرچند طالبان با خیال خام و تصورات سال گذشته خود، دوباره به ولایت کندز حمله کردند تا این ولایت را سقوط بدهند. به این خاطر در هفته های گذشته چندین ولسوالی این ولایت گواه حملات شدید و بی وقفه ی طالبان بودند تا حدی آنان تا به دروازه های شرقی و شمالی شهر کندز پیش روی کردند، شاهراه کندز-تخاز را بستند اما با مقاومت شدید نیروهای امنیتی کشور مواجه شدند تا اینکه شکست خوردند.
باشندگان ولایت کندز می گویند: در طول سال های اخیری جنگ و نبرد، این بار حملات طالبان بی مانند بود اما نیروهای امنیتی کشور هیچگاه عقب نشینی و از جنگ منصرف نشدند تا مانع سقوط دوباره کندز شوند.
با این حال دیده می شود که عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی تحت نام شفق نتیجه بخش و مفید است اما کافی نیست و نمی توان به آن اکتفا کرد. حالا که طالبان در مناطق مختلف کشور سرکوب شدند، باید عملیات تهاجمی با قدرت و شددی بیشتر انجام شود تا پایگاه ها و ذخیره گاه های مهمات و تجهیزات این گروه را، از زمین و هوا مورد هدف قرار دهند، چراکه شاهرک یا قدرت طالبان وابسته به همین پایگاه ها است، در صورتیکه این گروه از این ناحیه تضعیف شوند، توان یک روز رویارویی با قوت های امنیتی افغانستان را ندارند.
با این وجود اگر رهبران حکومت وحدت ملی همانطوریکه در سخنان شان طالبان را یاغی، شرارت پیشیه و تروریست خواندند و بر سرکوب و نابودی همه جانبه آنان تاکید نمودند، عمل کنند و از نیروهای امنیتی به طور همه جانبه در میدان های نبرد حمایت نمایند، از اشتباهات معاهده ننگین دندغوری و عقب نشینی تاکتیکی نوزاد و موسی قلعه درس عبرت بگیرند، بدون شک ابتکار عمل به دست نیروهای امنیتی می افتد.
از جانب دیگر لازم به نظر می رسد که به فرماندهان و جنرالان نظامی در ساحه ماموریت شان صلاحیت لازم داده شود تا آنان براساس واقعیت های محیطی جنگ را مدیریت کنند نه اینکه برای دستور گرفتن از مافوق خود روزها منتظر بمانند، باید سهولت های لازم ایجاد شود.
در همین حال اگر عملیات شفق و رویکرد تهاجمی نیروهای امنیتی با قوت تمام دنبال شود، مردم افغانستان به زودی شاهد بهبودی اوضاع امنیتی کشور و شکست های بی شمار طالبان خواهند بود.

خدایار نایب زاده

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

ویژه‌گی‌های یک نامزد ایده‌آل

دو روز نخست مبارزات انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ در آرامش نسبی سپری شد، حال و هوای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *