شنبه ۸ دلو ۱۴۰۱
صفحه نخست / سرمقاله / جنایت جنگی در کابل

جنایت جنگی در کابل

طالبان بار دیگر با یک حملۀ ددمنشانه، ده‌ها تن از شهروندان کابل که اکثریت مطلق آنها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهد، به خاک و خون کشاندند.
حملۀ انتحاری امروز در کابل که در نوع خود بی‌سابقه خوانده شده، تلفات و خسارات زیادی برجا گذاشته است.
آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در این رویداد، دست‌کم ۲۰۰ تن زخم برداشته و نزدیک به ۲۵ تن دیگر جان باخته‌اند.
اکثر غیرنظامیان در پی فروریختن شیشه‌های ساختمان‌های مرکز شهر مجروح شده‌اند.
چنین حملات بزدلانه‌یی را هیچ آئین و کیشی بر نمی‌تابد. آنانی‌که شهروندان بی‌گناه را آماج قرار می‌دهند، مرتکب جنایت ضد بشری و جنگی شده، قابل بخشش و گذشت نیستند.
به‌رغم سنگینی حملۀ انتحاری امروز، مردم همچنان در شهر با روحیه به کارهای‌شان ادامه داده و این مسأله نشان می‌دهد که طالبان به هیچ صورتی به هدف خویش نخواهند رسید.
از جانب دیگر، این حمله چند مسأله را ثابت ساخت: نخست این‌‌که گروه تروریستی طالبان با شکست سنگین در جبهات نبرد در کشور به ویژه در حوزۀ شمال‌شرق، دیگر توان مقاومت و ایستاده‌گی در برابر نیروهای امنیتی کشور را ندارند و به همین دلیل، به حملات انتحاری و کشتن غیرنظامیان روی آورده‌اند.
دوم: وقوع این حادثۀ وحشتناک نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی در استراتیژی خویش که کشتار غیرنظامیان و ایجاد وحشت و دهشت در کشور می‌باشد، تغییری به وجود نیاورده و همچنان بر طبل جنگ و خشونت می‌کوبند.
سوم: طالبان مثل گذشته حاضر به گفت‌وگو و مذاکره نیستند و تلاش‌ها به منظور کشانیدن آن‌ها به میز مذاکرات جز این‌که جرأت و جسارت آنها را در کشتار مردمان بی‌گناه افزایش ببخشد، نتیجۀ دیگری نخواهد داشت.
چهارم: حکومت وحدت ملی باید عزم خویش را برای سرکوب و به زیرکشیدن طالبان جزم سازد؛ چون طالبان از پروسۀ مذاکره سوء استفاده کرده و به تقویت و تجهیز صفوف‌شان پرداخته‌اند.
همانطوری‌که پیش‌بینی می‌شد، حملات انتحاری و انفجاری طالبان در شهرها و نبرد مسلحانۀ آن‌ها در ولایات و روستاها در مقابل نیروهای امنیتی افزایش یافته است. اکنون بر مردم افغانستان است که یکپارچه در برابر تجاوز بیگانه بیایستند و به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی خویش بسیج شوند.

Print Friendly

همچنان ببینید

از کشتار جمعی کابل تا حادثۀ مشکوک قندهار

حوادث کابل و قندهار، هلمند و ننگرهار مایۀ تأثر عمیق است. در حملات دو روز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *