شنبه ۸ قوس ۱۳۹۹
صفحه نخست / سرمقاله / عرصه بر طالبان تنگ شود!

عرصه بر طالبان تنگ شود!

دیروز افغانستان شاهد یک سلسله حملات تروریستی بود. ماین جاسازی شده در یک وسیله نقلیه در چوک مرکزی ولسوالی کشم ولایت بدخشان، از مردم بی‌گناه آنجا قربانی گرفت. در این حمله خونین ۹ نفر کشته و ۳۵ تن دگر زخمی شدند. همزمان در پایتخت کشور چهارده تن از شهروندان نیپالی و یک شهروند داخلی در یک حمله انتحاری در جاده پل‌‌چرخی جان خود را از دست دادند و در یک انفجار دیگر درچهل ستون کابل عطاوالله فیضانی، عضو شورای ولایتی و سه تن دیگر زخم برداشتند.
این حملات در حالی صورت گرفت که پارلمان کشور به نامزد وزیر وزارت دفاع ملی و نامزد ریاست عمومی امنیت ملی کشور رای اعتماد دادند.
در تداوم ماه گذشته یک سلسله فعالیت‌های هراس‌افگنانه در مسیر شاهراه‌ها از سوی طالبان که با گروگان‌گیری‌ها و قتل مسافران همراه بود، نگرانی‌هایی را برای شهروندان کشور به‌ میان آورده است. مردم از رهبران حکومت وحدت ملی به ویژه مسولان نهادهای امنیتی می‌خواهند تا هرچه زودتر برای تأمین امنیت مسیر شاهراه‌ها چاره‌یی بجویند و ساحاتی را که طالبان از آنجا امنیت شاهراه‌ها را تهدید می‌کنند، امن ساخته و مسافرانی که در مسیر شاهراه بدخشان- کندز هنوز در قید طالبان بسر می‌برند در رهایی‌شان توجه جدی صورت گیرد.
حالا که سرنوشت هردو نهاد امنیتی، وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی از با کسب رای اعتماد نمایندگان پارلمان کشور رقم خورده است، با درک شرایط حساس امنیتی و نگرانی‌ برحق مردم، آنچنانی‌که مسولان هردو نهاد دیروز به نمایندگان پارلمان وعده سپرده اند که از هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت امنیتی دریغ نمی‌کنند و ساحه عملیات‌های شبانه نیروهای امنیتی را بر مواضع و ساحه فعالیت‌های تخریبی طالبان گسترش می‌دهند، توقع می‌رود که وضعیت موجود امنیتی بهبود پیدا کند و مردم از وضعیت بحران‌زایی امنیتی که سبب اخلال در زندگی شان شده است، نجات یابند؛ مسئولیتی که متوجه رهبری هر سه نهاد امنیتی کشور ( داخله- دفاع و امنیت ملی) می باشد.

Print Friendly, PDF & Email

همچنان ببینید

از کشتار جمعی کابل تا حادثۀ مشکوک قندهار

حوادث کابل و قندهار، هلمند و ننگرهار مایۀ تأثر عمیق است. در حملات دو روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *